PARLAMENTARNY ZESPOŁ DS. DIABETYKÓW
Czwartek, 22 Grudzień 2016 17:32

Dzisiaj odbyło się pierwsze merytoryczne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków. Posłów przybyło niewielu ale liczymy, że dołączą do prac. Przewodnicząca poseł Lidia Gądek-lekarz, wiceprzewodnicząca pani poseł Wróblewska- nauczyciel dają nadzieję, że coś ruszy.

Dzisiejsze spotkania to krótkie omówienie tematów związanych z cukrzycą. Doskonałe wystąpienie Pani Profesor Doroty Zozulińskiej- Ziółkiewicz o cukrzycy, epidemiologii, typach choroby. Pani Profesor zwróciła uwagę na bardzo ważny aspekt. Jeszcze do niedawna kwalifikowało się chorych do typu cukrzycy w oparciu o wiek - dziecko, młodzież - typ 1, dorośli, starsi-typ 2. Okazuje się, że to nie jest prawda i wiele osób wcześniej zdiagnozowanych jako „dwójka” choruje na cukrzycę typu 1. Teraz można to stwierdzić, potwierdzić odpowiednimi badaniami. Pani Profesor sporo miejsca w swoim wystąpieniu poświęciła właśnie cukrzycy typu 1, w różnych grupach wiekowych. Przedstawiciel Koalicji Walki z Cukrzycą Pan Masierak przedstawił raport Strategia Cukrzyca 2015-2025, który przygotowały organizacje pacjentów, wśród nich nasza Federacja. Profesor Edward Franek mówił o powikłaniach i trudnościach życia z cukrzycą.

Monika Zamarlik zwróciła uwagę Zespołu na sprawy dzieci z cukrzycą typu 1 i problemy populacji pediatrycznej i adolescentów- kolejki po pompy insulinowe, brak refundacji CGM i FGM, problemy w dostępie do szkół i przedszkoli, sprawy związane z orzecznictwem. Wystąpienie można odsłuchać na naszej stronie dzięki transmisji mojacukrzyca.org (kliknij, aby zobaczyć film)

Świetna i bardzo ważna była wypowiedź Małgorzaty Marszałek z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, która poruszyła problem dorosłych z cukrzycą typu 1. Mówiła o tym, że o cukrzycy wiedzą oni wszystko oprócz tego jak z nią żyć, jak sobie radzić po wielu latach choroby. To ważny głos, bowiem grupa młodych dorosłych często jest pomijana w debacie publicznej o cukrzycy.

Podjęto bardzo ważne decyzje, że Zespół pracować będzie tematycznie, z podziałem na typy cukrzycy i na poszczególne zagadnienia. Posłowie zrozumieli, że cukrzyca to choroba o wielu twarzach i różne problemy należy rozpatrywać oddzielnie, bo potrzeby pacjentów są różne ze względu na wiek i na typ choroby.

Działamy dalej, wkrótce kolejne spotkania, rozmowy, pisma- kropla drąży skałę, a razem z pewnością łatwiej będzie coś osiągnąć dla naszego środowiska.

Zmieniony ( Czwartek, 22 Grudzień 2016 17:36 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.