„Ścigamy się z cukrzycą” w Parlamencie
Czwartek, 22 Grudzień 2016 13:20

Ponad 450 posłów, senatorów i pracowników Sejmu RP – tyle osób wykonało badanie podczas dnia bezpłatnych pomiarów poziomu cukru w Sejmie RP. Akcja zainicjowana została przez Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy oraz organizatorów kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”. Organizatorzy badania podkreślają, iż inicjatywa ma zwrócić uwagę parlamentarzystów na rosnącą epidemię cukrzycy w Polsce, potrzebę zwiększenia świadomości w zakresie rozwoju powikłań cukrzycowych szczególnie sercowo-naczyniowych, jak również działań edukacyjnych i profilaktycznych. Podjęto również temat dostępu do nowoczesnych terapii.

Z badań skorzystali m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, poseł Marek Borowski, poseł Jacek Federowicz, Arkadiusz Mularczyk oraz posłanka Krystyna Wróblewska, wiceprzewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. To kolejne tego typu działanie organizatorów kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”, którzy wcześniej sprawdzali poziom cukru podczas Tour De Pologne i w kolejnym roku planują dalsze działania zachęcające różne środowiska do działań profilaktycznych.

Niezwykle cieszymy się z możliwości zorganizowania akcji badania cukru właśnie w Sejmie. Przebadaliśmy 450 osób, z czego u około 5% badanie wykazało zbyt wysoki poziom cukru. Pokazuje nam to, że profilaktyka cukrzycy jest niezmiernie ważna. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć i warto pamiętać o regularnych badaniach! – powiedziała Karolina Piątek, wiceprezes Fundacji Europejska Klinika Cukrzycy.

Bezpłatne badania poziomu cukru we krwi zorganizowano w dniu pierwszego oficjalnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Wzięli w nim udział m.in. eksperci prof. dr hab. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz oraz prof. dr hab. Edward Franek, przedstawiciele czołowych organizacji pacjentów, wśród nich nasza Federacja.

Ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna „Ścigamy się z cukrzycą” zainicjowana przez koalicję organizacji działających na rzecz osób z cukrzycą w Polsce, ma na celu zwrócenie uwagi na profilaktykę oraz rolę edukacji w kontroli cukrzycy, a także na potrzeby pacjentów i priorytety ochrony zdrowia, w tym dostęp do nowoczesnych terapii. Organizatorami kampanii są: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Koalicja na rzecz Walki z Cukrzycą, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, Fundacja Wstańmy Razem, Aktywna Rehabilitacja oraz Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy. Mecenasem kampanii jest firma Novo Nordisk.

 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.