Nowy numer magazynu DIABETYK, lipiec 2016
Piątek, 01 Lipiec 2016 10:47

DIABETYK POLECA
Jak dobrze żyć z cukrzycą (cz. 1)
Istnieje bardzo dyskretna różnica między mówieniem o sobie, przedstawianiem się czy czytaniem o sobie per „cukrzyk” lub „osoba z cukrzycą”. Obydwa zwroty oznaczają to samo, ale… „mam cukrzycę” brzmi jednak nieco inaczej niż „jestem cukrzykiem”. „Ja-cukrzyk” definiuje mnie jako osobę inną od reszty społeczeństwa, od razu nakłada pewne wyobrażenia i kontekst (na marginesie, cukrzyk to niewielkich rozmiaru ptak – 11 cm – z rzędu wróblowatych, występujący w tropikach). „Mam cukrzycę” informuje, że muszę się na co dzień zmagać z pewną dolegliwością, ale oprócz cukrzycy mam wiele innych rzeczy – motor, łódkę, żonę, syna, okulary. Jest ona jednym z aspektów mojego życia, a nie jego najważniejszą charakterystyką.

POD LUPĄ
Coś na uspokojenie
Wszystkie preparaty, które bez przepisu lekarza można kupić w aptece na stres, zdenerwowanie, lęk, bezsenność czy niepokój mają ziołowe komponenty. Leki syntetyczne – te silniejsze i najsilniejsze – są dostępne wyłącznie na receptę. Nie oznacza to jednak, że ziołowe preparaty bez recepty są nieskuteczne. Z pewnością siła ich działania będzie mniejsza, a na efekt trzeba będzie czekać dłużej, jednak z drugiej strony będą one bezpieczniejsze i nieuzależniające (częsty problem związany ze stosowaniem syntetycznych leków uspokajających i nasennych). Najpierw warto zwrócić uwagę, jaką kategorię posiada dany preparat. Jak w przypadku większości produktów dostępnych w aptekach, także tutaj można znaleźć zarówno leki, jak i suplementy diety. Różnice między nimi są kolosalne niemal na każdej płaszczyźnie.

ABC INSULINOTERAPII
Insulinoterapia na urlopie
Największą uwagę powinnyśmy zwrócić na ilość spożywanych produktów bogatowęglowodanowych o wysokim indeksie glikemicznym, co podczas urlopu zdarza się częściej niż na co dzień. To one są źródłem narastającej hiperglikemii poposiłkowej. Dopuszcza się ich spożywanie jedynie wówczas, kiedy pacjent zna swój organizm, rozumie cukrzycę, prowadzi samokontrolę i potrafi modyfikować i prawidłowo wyliczać dawkę insuliny oraz używa analogu szybkodziałającego. Jeśli tego nie potrafi, nie powinien eksperymentować z żywieniem. Grozi to rozchwianiem cukrzycy, zakwaszeniem organizmu i może skończyć się pobytem w szpitalu. W trakcie upalnych dni osoby z cukrzycą częściej spożywają owoce. Ale pamiętajmy, że nie zaleca się diabetykom więcej niż jednego owocu na dobę. Powinno się spożywać go najpóźniej do godziny 17.00, do momentu, kiedy jest się aktywnym fizycznie. Owoce można doskonale zastąpić warzywami.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta przeciw obrzękom
Jednym z podstawowych sposobów na usunięcie nadmiaru wody z organizmu jest picie odpowiedniej ilości wody. Bardzo często zdarza się, że obrzęki mogą być bowiem wynikiem niedostatecznej ilości płynów w diecie. Wówczas organizm, broniąc się przed odwodnieniem, gromadzi ich zapasy w tkance podskórnej. W ciągu dnia należy przyjmować odpowiednią ilość płynów, na przykład w postaci wody mineralnej niskosodowej, soków warzywnych, ziołowych herbat. Bardzo praktycznym, prostym sposobem na ustalenie indywidualnego zapotrzebowania na płyny jest pomnożenie swojej masy ciała (w kilogramach) razy 30 mililitrów. I tak na przykład dla osoby, której masa ciała wynosi 75 kg, zapotrzebowanie na płyny wynosi 2250 ml, co oznacza, że w ciągu dnia powinna ona dostarczyć organizmowi sumarycznie taką ilość płynów. Warto pamiętać, że płyny to nie tylko czysta woda, ale także zupy, koktajle, kefiry, jogurty, herbatki ziołowe, np. napar z mniszka lekarskiego czy bławatka, a także napary z zielonej herbaty, która ma pewne właściwości odwadniające.

ZADBAJ O SIEBIE
Opalaj się z umiarem
Chcąc uzyskać ładną i zdrową opaleniznę, powinniśmy opalać się stopniowo. Zacznijmy od kilkuminutowej kąpieli słonecznej, która uruchomi proces obronny skory. Na 20 minut przed wyjściem na słońce nanosimy na skórę kosmetyk ochronny, który dobieramy do swojej karnacji. Pamiętajmy o nałożeniu go również na uszy, szyję i usta. Nawet gdy będziemy używać kosmetyków opornych na wodę, powinniśmy nakładać je na skórę kilka razy w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne po kąpieli w wodzie lub gdy się obficie pocimy. Pod wpływem wody skuteczność ochrony może zmniejszyć się nawet o 50%. Także styczność z piaskiem na plaży, leżenie na kocu czy materacu pozbawia naszą skórę ochronnej warstwy preparatu. Starajmy się też nie spędzać zbyt dużo czasu na powietrzu w godzinach największego nasilenia promieniowania słonecznego (w godzinach 11.00–15.00). Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe zwiększa ryzyko zachorowania na zaćmę. Dlatego w miejscach mocno nasłonecznionych, jak plaże i stoki górskie, konieczne są okulary przeciwsłoneczne o dużej redukcji promieniowania (92–97%).

FELIETON
2 Sprawdzaj cukier!
POCZYTALNIA
4 Przygody Psinki Inki (47)
Zawały serca u coraz młodszych osób
Cukrzyca a uszkodzenie słuchu
5 Metformina zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet z cukrzycą i po menopauzie
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
5 Tour de Pologne z diabetykami
6 Uczymy nauczycieli o cukrzycy
8 XVII Zjazd naukowy PTD
DIABETYK POLECA
9 Jak dobrze żyć z cukrzycą (cz. 1)
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Białko, tłuszcze i dodatki
16 Szczęśliwe macierzyństwo (cz. 1) Planowanie ciąży
POD LUPĄ
19 Coś na uspokojenie
22 O szkodliwości e-papierosów
24 Konopie konopiom nierówne
ABC INSULINOTERAPII
26 Insulinoterapia na urlopie
LEKARZ ODPOWIADA
28 Neuropatia pęcherza moczowego
ZDROWO ŻYWIENIOWO
30 Przepisy kulinarne
32 Dieta przeciw obrzękom
WARTO WIEDZIEĆ
35 Ultrasonografia
38 Wspomaganie leczenia niepłodności
ZADBAJ O SIEBIE
42 Opalaj się z umiarem

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

Zapraszamy na www.diabetyk.pl i www.facebook.com/diabetyk


Zmieniony ( Piątek, 01 Lipiec 2016 10:50 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.