MIESIĘCZNIK DIABETYK, CZERWIEC 2016, NR 6 (245)
Piątek, 03 Czerwiec 2016 11:15

DIABETYK POLECA
Wakacyjny niezbędnik diabetyka


Biorąc tylko najważniejsze cukrzycowe rzeczy, już mamy spakowane pół walizki. Zastanawiacie się więc pewnie, jak duży zapas wystarczy? Oczywiście to zależy od długości wyjazdu, ale dobrą strategią jest zabranie co najmniej dwukrotnie większej ilości insulin, pasków, czy wkłuć niż stosujemy na co dzień. Lepiej przywieźć zapasy z powrotem do domu, niż na gwałt szukać lekarza, recepty, apteki, wkłuć – a jest to szczególnie problematyczne, gdy wakacje spędzamy za granicą. Zwłaszcza że produkty mogą mieć rożne nazwy lub może ich po prostu w danym kraju nie być. Gdy ruszymy na dwa tygodnie, a na co dzień jedna ampułka insuliny wystarcza nam na tydzień, nie oznacza to, że możemy wziąć tylko dwie zapasowe fiolki. Weźmy co najmniej cztery.

 


ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Czy węglowodany są naszym wrogiem?

Początek moich zmagań z cukrzycą typu 2 sprowadzał się do prostego wniosku: „cukier rośnie od węglowodanów, więc ich wyeliminowanie usunie problem”. Jak okazało się w praktyce było to bardzo mylne założenie.

Węglowodany to źródło energii, która pozwala nam funkcjonować i daje siłę na codzienne aktywności. Gdyby tego było mało, to najważniejszym organem potrzebującym węglowodanów jest mózg. Okazuje się, że potrzebuje on węglowodanów/glukozy tak samo jak tlenu. Mózg dla odżywienia się potrafi przechwycić nawet 50% dostarczonych w ciągu dnia węglowodanów. Wniosek pierwszy, jaki wyciągnąłem, jest taki, że próbując wyeliminować węglowodany, utrudniam mózgowi normalne funkcjonowanie (to był powód mojego złego samopoczucia). Zastanawiałem się więc, jak dostarczyć odpowiednią ilość węglowodanów i do tego obniżyć glikemię. Czy tylko węglowodany decydują o podnoszącym się poziomie glukozy we krwi i stale utrzymującej się wysokiej glikemii?

POD LUPĄ
Diabetyk na słońcu

Zbyt częsta ekspozycja na promienie słoneczne przyspiesza starzenie się skory i zwiększa ryzyko nowotworów. Może prowadzić również do fotodermatoz – chorób skory pojawiających się pod wpływem światła. Ich przyczyny bywają rożne – wskazuje się na przede wszystkim na zaburzenia genetyczne i metaboliczne. Skórę na działanie słońca uwrażliwiają również substancje chemiczne zawarte w kosmetykach, lekach i roślinach. Efektem tego są reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne. Wśród ogółu pacjentów z nadwrażliwością na słońce wyprysk fotoalergiczny zostaje ostatecznie potwierdzony u 8%, natomiast wyprysk fototoksyczny u 7%. Obie te postaci nadwrażliwości na światło spowodowane są skojarzonym działaniem światła (głównie UVA, częściowo UVB) i substancji zawartych w kosmetykach, lekach, a także niektórych roślinach. Lista leków, które w określonych warunkach mogą powodować reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne, obejmuje kilkaset pozycji i znajdują się na niej również preparaty przeciwcukrzycowe.

ABC INSULINOTERAPII
Glikemia poposiłkowa

Jeśli nie osiągasz właściwych wartości glikemii poposiłkowej, nie zamiataj problemu pod dywan, nie zniechęcaj się. Konsekwencje źle leczonej cukrzycy poniesiesz ty. To ty możesz doświadczyć problemów z oczami, nerkami, czuciem w kończynach, stopą cukrzycową, a nie ktoś inny. Zatem to ty w dużej części odpowiadasz za kontrolę glikemii. Dlatego bądź aktywny, znajdź przyczynę swoich niepowodzeń i razem z lekarzem poszukaj rozwiązania. Bez twojej inicjatywy i aktywnej postawy lekarz raczej nie będzie mógł ci pomoc. Istnieją pewne czynniki mogące wpływać na twoje niepowodzenia. Zastanów się, czy to właśnie one nie są przyczyną nieprawidłowych glikemii po posiłkach i zapobiegaj przykrym ich konsekwencjom.

WARTO WIEDZIEĆ
Opieka medyczna na urlopie

W wielu krajach standardem jest współpłatność chorego za wykonanie usługi medycznej. Oznacza to, że pomimo ubezpieczenia zdrowotnego i karty EKUZ część kosztów musi pokryć osoba korzystająca ze świadczenia. Zatem ubezpieczony korzystający ze świadczeń zdrowotnych w ramach systemu, w którym istnieje obowiązek współfinansowania świadczeń, ponosi takie koszty na zasadach analogicznych, jak osoby ubezpieczone w tym państwie członkowskim UE/EFTA. Często w ramach systemu publicznego nie jest finansowany transport karetką czy też świadczenia z zakresu ratownictwa, zwłaszcza ratownictwa górskiego. Dlatego przed wyjazdem do innego państwa członkowskiego UE/EFTA warto zapytać o zasady funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w tym kraju. Z uwagi na fakt, iż NFZ nie pokrywa kosztów udziału własnego świadczeniobiorców podczas wyjazdów do państw, w których obowiązuje taki system, warto wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie, aby uniknąć obciążenia tymi kosztami.

FELIETON
2 Klebsiella Pneuomoniae
PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
3 Co Ministerstwo Zdrowia ma do powiedzenia?
POCZYTALNIA
6 Przygody Psinki Inki (46)
Nowe metody zapobiegania udarom mózgu
7 Chirurgia bariatryczna w leczeniu cukrzycy
Lek przeciwcukrzycowy w leczeniu udaru mózgu
DIABETYK POLECA
8 Wakacyjny niezbędnik diabetyka
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
12 Czy węglowodany są naszym wrogiem?
15 Cukrzyca jest częścią mnie
POD LUPĄ
18 Niezwykłe laboratorium
20 Diabetyk na słońcu
22 Żywność ekologiczna
ABC INSULINOTERAPII
24 Glikemia poposiłkowa
LEKARZ ODPOWIADA
26 Lekkie, ale częste niedocukrzenia
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Dieta lekkostrawna dla diabetyka?
32 Odchudzanie – krok po kroku (cz. 2)
35 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
37 Opieka medyczna na urlopie
AKTYWNY STYL
40 Masz 60, 70, 80 lat? Ćwicz! (cz. 2)

45 Prenumerata
46 Apteki
48 Roz(g)rywka

 

Zmieniony ( Piątek, 03 Czerwiec 2016 11:17 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.