NAKLEJKA ZMIERZY CUKIER
Sobota, 06 Luty 2016 11:52

Naklejkę opracowali naukowcy z University of California w San Diego. Cienka i elastyczna drukowana naklejka przypomina tymczasowy tatuaż, który według wynalazców może stale monitorować poziom glukozy we krwi, bez nakłuwania skóry.

Czujnik ma formę przeźroczystego plastra z przytwierdzonymi do niej dwoma małymi elektrodami i enzymem, który reaguje z glukozą. Urządzenie działa na zasadzie jonoforetycznej ekstrakcji glukozy z płynu międzykomórkowego. Zastosowany w czujniku prąd o łagodnym natężeniu zmusza jony sodowe, niosące ze sobą glukozę, do przepływu z pomiędzy komórek skóry w kierunku sensora. Następnie ładunek elektryczny wytworzony przez napływającą glukozę jest mierzony. Poziom glukozy w płynie tkankowym jest około 100 razy niższy niż we krwi, co wymusza użycie dokładniejszego sensora niż w przypadku glukometru.

Podczas badań na siedmiu zdrowych osobach drukowany tatuaż dokonywał precyzyjnych pomiarów glikemii bez potrzeby nakłuwania palców. Obecnie zespół pracuje nad opracowaniem drugiej połowy urządzenia: opaski lub innego podobnego urządzenia, które zapewni prąd elektryczny i odczyty poziomu glukozy. Jak poinformował jeden z naukowców – Amay Bandodkar urządzenie może być dostępne w ciągu kilku lat.

Konstruktorzy czujnika mają nadzieję, że tatuaż ich autorstwa będzie mógł również mierzyć stężenie innych analitów w płynie tkankowym. Naukowcy zauważają, że ta technologia może utorować drogę dla innych czujników, które monitorują różne substancje chemiczne w ciele lub nawet doprowadzić do powstania nowych sposobów podawania leków przez skórę.

Źródło: BTM Innovations

Zmieniony ( Piątek, 12 Luty 2016 16:14 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.