Podsumowanie akcji Słodki Tramwaj 2015
Wtorek, 01 Grudzień 2015 13:54

Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę, z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, w dniu 14 listopada 2015 roku (sobota), po raz kolejny zorganizowała akcję społeczną pod nazwą „SŁODKI TRAMWAJ”. Bezpłatne pomiary cukru we krwi w specjalnie oznaczonych pojazdach można było bezpłatnie wykonać w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Radomiu i Lublinie.

Każdy zainteresowany mógł wsiąść do pojazdu, przejechać się za darmo po mieście i przede wszystkim zmierzyć poziom cukru we krwi. Akcje Słodki tramwaj – jako prewencję cukrzycy typu 2 - przygotowała młodzież chora na cukrzycę typu 1. Zapraszamy do oglądnięcia i przeczytania relacji z poszczególnych miast.

KRAKÓW


WARSZAWA

Dziś, jak co roku 14 listopada na ulice Warszawy wyjechał SŁODKI TRAMWAJ, w którym wolontariusze i edukatorzy diabetologiczni FUNDACJI dla DZIECI Z CUKRZYCĄ namawiali mieszkańców Stolicy do skontrolowania poziomu cukru we krwi. Niemałym powodzeniem cieszyli się również emisariusze zdrowej diety: JABŁKA I MARCHEWKI, które pasażerowie naszego tramwaju zajadali ze smakiem

Wyjechaliśmy o godz. 10.00 z Placu Narutowicza na Ochocie. Trasa tramwaju zataczała pętlę (wiodąc przez Śródmieście ku Rondu Waszygtona, dalej na Pragę do Dworca Wileńskiego, by ponownie wrócić do Śródmieścia i na Ochotę), którą do godziny 14.00 pokonaliśmy trzykrotnie. W tym roku na trasie towarzyszyła nam ekipa Telewizji Polskiej. Dziękujemy za zaangażowanie i zainteresowanie tematem :)

Do pomiaru cukru zachęciliśmy ponad 100 Warszawiaków. Większość osób miała bardzo dobre wyniki, poniżej 100 mg%. Kilku osobom z nieco podwyższonym poziomem cukru (powyżej 120 mg%) udzielono wskazówek dotyczących dalszego postępowania diagnostycznego i informacji o zagrożeniach związanych z zaniedbaniem leczenia choroby. Niestety zdiagnozowaliśmy również dwa przypadki nieleczonej cukrzycy typu II, glukometr wskazał poziomy cukru 192 i 210 mg%.

Warszawska akcja Fundacji realizowana jest w ramach inicjatywy Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę finansowanej w ramach środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W akcję bardzo aktywnie włączyli się młodzi wolontariusze Fundacji z zaangażowaniem zachęcając Warszawiaków do wykonania pomiarów cukru, prowadząc edukację diabetologiczną, rozdając ulotki i numery SZUGARFRIKA-a.

Wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w akcję bardzo, bardzo dziękujemy! I do zobaczenia na trasie za rok.


LUBLIN


POZNAŃ

Właśnie obchodziliśmy po raz kolejny, „światowy dzień walki z cukrzycą”. Jako członek Federacji (Federacja organizacji pomocy dzieciom i młodzieży chorym na cukrzycę), staramy się maksymalnie popularyzować wiedzę o tej chorobie: - co robić by jej nie mieć?........, jak postępować gdy nas już dopadnie? Odpowiedź na pytania miała paść w trakcie kolejnej akcji poznański słodki tramwaj.

Do specjalnie udekorowanej „starej bimby” wzięliśmy dla głodnych karton sznek,(to po poznańsku drożdżówka) 2 skrzynki jabłek, a także gorącą kawę i herbatę i wyruszyliśmy na miasto. Było głośno, spontanicznie i bardzo wesoło. To nie była impreza smutasów. Głównie za sprawą znanego poznańskiego artysty kabaretowego p. Pawła Kuleszewicza, który w uniformie kanara nie wypuszczał z rąk mikrofonu by przez megafony informować, zabawiać i zapraszać do udziału w akcji, wsiadając do tramwaju. Jego słowa trafiały do pasażerów i przechodniów. Trudno było odmówić. Byliśmy skuteczni. Pani pielęgniarka Dorota zbadała poziom cukru ze 170 paluszków. Nie było istotnych niespodzianek. Kilka zawyżonych poziomów należało do osób wiedzących już o swej cukrzycy. Do inicjatywy zaprosiliśmy pasażerów na gapę: p. Michała Jelińskiego – znakomitego sportowca, wioślarza, kilkakrotnego mistrza świata i Igrzysk olimpijskich w Pekinie, któremu cukrzyca nie przeszkodziła w osiąganiu sukcesów; przedstawicieli firm medycznych oraz mediów. Lokalne Radio Merkury przez kilka dni informowało o akcji a w trakcie bezpośrednich wejść na antenę sami powiedzieli o swym patronacie medialnym. Było „Radio Emaus”, TVP-3 teleskop oraz dziennikarze z Filantropa. Wszystko to razem wzięte zwielokrotni wiedzę o naszych działaniach i chorobie a taki był przecież cel. Udało się nam zdopingować do działania prawie 20 wolontariuszy, którzy na koniec umawiali się już na następne spotkania.

RADOM

Do Radomia przyjechał Słodki autobus. W sobotę, 14 listopada w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą oraz 26 rocznicy powstania Stowarzyszenia Chorych na Cukrzycę odbyła się akcja bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi. Na placu Konstytucji 3 Maja w Radomiu stanął znany radomianom Ikarus, a w nim znalazł się punkt badania poziomu cukru we krwi. Na placu przed kościołem garnizonowym można było spotkać członków Koła Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Radomiu, były mamy oraz dzieci i młodzież, którzy zachęcali do badań. Jak się okazało robili to skutecznie ponieważ z akcji skorzystało 168 osób. Rozdawane były baloniki oraz ulotki informujące o cukrzycy typu 1 i typu 2. Można było także porozmawiać z edukatorem na temat diety i leczenia cukrzycy.

Jak mówi jedna z organizatorek akcji Anita Urbańska: Zainteresowanie było bardzo duże. Już przed godz. 10 przy naszym Słodkim autobusie ustawiła się kolejka chętnych do badania. Badanie wykonywały dwie panie, nie trzeba było długo czekać w kolejce. Z badań korzystały osoby starsze i młodsze, także dzieci. Podczas badań u dwóch osób stwierdzono znacząco wysoki poziom cukru, z którym należy koniecznie udać się do lekarza- mówi Anita Urbańska. Podczas akcji można było dowiedzieć się czym się różnią cukrzyca typu 1 i typu 2. Cukrzyca typu 1 to cukrzyca młodzieńcza, wyjaśnia Anita Urbańska. Chorują na nią osoby do 40 roku życia. Jej objawy to duże pragnienie, częste oddawanie moczu i chudnięcie. Cukrzyca typu 2 nie daje takich objawów. Cukrzyca nie boli, często poziomy cukru są podwyższone, ale nie bardzo wysokie w granicach 200- wyjaśnia Anita Urbańska. Często osoby chorują i nawet nie wiedzą o tym, że są chore na cukrzycę. Akcja Słodki autobus w Radomiu odbyła się po raz drugi w ramach Ogólnopolskiej Akcji Słodki Tramwaj.

Zmieniony ( Wtorek, 01 Grudzień 2015 14:01 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.