Polska na końcu rankingu prewencji i terapii cukrzycy
Piątek, 19 Grudzień 2014 15:43

Nie ma innej choroby przewlekłej i występującej na tak szeroką skalę jak cukrzyca. W Polsce cierpi na nią ok. 2,2 mln osób - informuje "Nasz Dziennik". Z rankingu 30 państw pod względem prewencji i terapii znaleźliśmy się w ogonie, bo dopiero na 25. miejscu.

Z informacji Ministerstwa Zdrowia przekazanej posłom z sejmowej Komisji Zdrowia wynika, że opieka specjalistyczna dla pacjentów z cukrzycą jest świadczona zarówno w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (najczęściej występująca choroba w populacji), jak i opieki szpitalnej oraz ambulatoryjnej.


Hospitalizowanych jest ponad 95 tys. osób rocznie. Jak podkreślił wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki, od 2009 r. następuje stopniowy spadek hospitalizacji chorych diabetologicznie.

Sytuacja chorych na cukrzycę w Polsce nie jest jednak tak dobra, jak przedstawia to resort. Z badań zaprezentowanych na 50. Kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą wynika, że na 30 ocenionych państw pod względem prewencji i terapii znaleźliśmy się w ogonie, bo dopiero na 25. miejscu.

Środowiska zrzeszające diabetyków od lat usiłują zwrócić uwagę na problemy chorych. - Należy rozpocząć szkolenie chorych na cukrzycę z mniejszych miejscowości, którzy nie wiedzą, co mają robić, jak o siebie dbać - mówił Andrzej Bauman, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
(ks)

źródło: PAP

 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.