Akcja Słodki Tramwaj 2014 zakończona!
Piątek, 21 Listopad 2014 10:22

Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę przy wsparciu lokalnych organizacji zorganizowała w tym roku po raz kolejny akcję pod nazwą „SŁODKI TRAMWAJ”. Bezpłatne pomiary cukru we krwi w specjalnie oznaczonych pojazdach można było wykonać m.in. w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Radomiu, Lublinie, Łodzi i Katowicach. Mieszkańcy tych miast mogli wsiąść do pojazdu, przejechać się za darmo po mieście i zmierzyć poziom cukru we krwi.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Partnerami wydarzenia jest firma Bayer Diabetes Care, firma Novo Nordisk oraz największy portal o cukrzycy w polskim Internecie – mojacukrzyca.org.


Realizacja projektu możliwa jest dzięki wsparciu lokalnych organizacji. Przy akcji pomagają:

1. Małopolskie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą (Kraków)
2. Uczniowski Klub Rekreacji Ruchowej dla Diabetyków Trzymaj Poziom (Łódź)
3. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci - Koło Pomocy Dzieciom z Cukrzycą (Poznań)
4. Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą w Lublinie (Lublin)
5. Stowarzyszenie Wesoły Diabetyk (Lublin)
6. Towarzystwo Wspierania Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (Wrocław)
7. Koło Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Radomiu (Radom)
8. Fundacja Europejska Klinika Cukrzycy (Katowice)

LUBLIN

Punktualnie o godz. 9.35 wyjechał w trasę pięknie udekorowany plakatami Federacji i „Bayera” zabytkowy trolejbus ZTM - legendarny „ZIUTEK”. W trolejbusie oczekiwali na pasażerów wolontariusze i rodzice z „Wesołego Diabetyka” i Koła Pomocy dzieciom i młodzieży z cukrzycą - organizatorów akcji. Opiekę medyczną zapewniła Firma „BAYER”, zapewniając testy do badań i Panią Pielęgniarkę. Serdecznie im dziękujemy! Akcja, prowadzona pod Patronatem Prezydenta Miasta Pana Krzysztofa Żuka wzbudziła bardzo duże zainteresowanie, mnóstwo ludzi wsiadało, chętnie poddawali się badaniu, przebadano ogółem ponad 200 osób, w tym zdiagnozowano 3 przypadki cukrzycy typu II i jedno niedocukrzenie. (...)

Pełna relacja i zdjęcia na stronie (kliknij tu)

POZNAŃ

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, w dniu 8 listopada 2014 roku po raz kolejny miała miejsce w Poznaniu akcja „Słodki Tramwaj", której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest, jak co roku Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę. Nasza wesoła, zielona bimba pędziła przez miasto zwracając uwagę przechodniów, którzy z wielką sympatią, ale i ze zdziwieniem witali nas na kolejnych przystankach. Ponad 150 Poznaniaków skorzystało z okazji, by zmierzyć poziom cukru we krwi, z czego 1/3 stanowiły dzieci. Z tego tez powodu jesteśmy szczególnie usatysfakcjonowani. Na każdego „odważnego” czekała pyszna drożdżówka, jabłuszko oraz gorąca kawa lub herbata. (...)

Pełna relacja i zdjęcia na stronie (kliknij tu)

ŁÓDŹ

Zakończyliśmy nasze 2 akcje profilaktyczne na terenie Manufaktury. 349 pomiarów glikemii, dużo edukacji, ale i zabawy. Trzy przypadkowo wykryte cukrzyce, w tym najprawdopodobniej i ta typu 1. (...)

Pełna relacja i zdjęcia na stronie (kliknij tu)

RADOM

25 października w Radomiu obchodziliśmy 25 - lecie powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków na Ziemi Radomskiej. Uroczystość jubileuszu połączyliśmy z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Dołączając do pozostałych miast Polski Koło Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Radomiu zorganizowało przy współudziale Ogólnopolskiej Federacji i firmy Bayer Słodki Autobus, w którym mieszkańcy Radomia i okolic dokonywali bezpłatnego pomiaru glikemii. Oznakowany autobus stanął w centralnym miejscu radomskiego deptaka w godz. dopołudniowych a w nim pielęgniarka diabetologiczna dokonywała pomiarów zaś młodzież oraz dzieci z rodzicami udzielali informacji i porad na temat cukrzycy często dzieląc się własnymi doświadczeniami. Przebadaliśmy ok. 200 osób a akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. (...)

Pełna relacja i zdjęcia na stronie (kliknij tu)

KRAKÓW

Wykonano ponad 160 pomiarów. Krakowianie mieli bardzo ładne wyniki, praktycznie wszystkie w granicach normy. Średnia z glukometru to 100 mg%. Udało się wykryć jeden przypadek cukrzycy. Krakowianin został skierowany do lekarza. Poziom cukru we krwi u 40-letniego mężczyzny wynosił ponad 240 mg%, ostatni posiłek spożywał przed trzema godzinami. Niestety, dla niego, diagnoza będzie pewno jednoznaczna – dołączy do „słodkiej” rodziny. Gorące podziękowania za udział w akcji dla wolontariuszy z Małopolskiego Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą, którzy spisali się na medal. Dziękujemy pani pielęgniarce za fachowe wykonywanie badań, firmie Bayer Diabetes Care i Novo Nordisk za wsparcie akcji. Podziękowania także dla studentów z IFMSA-Poland Oddział Kraków, którzy dzielnie mierzyli ciśnienie tętnicze i wykonywali pomiar tkanki tłuszczowej. Nie możemy w podziękowaniach zapomnieć o MPK S.A. w Krakowie, która to po raz kolejny zastosowała specjalny cennik wynajmu pojazdu. (...)

Pełna relacja i zdjęcia na stronie (kliknij tu)

Film z akcji Słodki Tramwaj w Krakowie

Akcja „Słodki Tramwaj” zakończona pełnym sukcesem! Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 


Zmieniony ( Piątek, 21 Listopad 2014 10:33 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.