Nasi wspaniali - Dominika Zamarlik
Piątek, 07 Czerwiec 2013 06:32

Dzisiaj naszą bohaterką jest Dominika Zamarlik, absolwentka liceum, tegoroczna maturzystka, która od siedmiu lat choruje na cukrzycę typu 1. Stara się by choroba nie zdominowała jej życia. Jeździ na nartach i desce, żegluje, rysuje, gra na pianinie, a od kilka lat także działa społecznie.

Jerzy Magiera: Dominika, słyszałem, że masz dwa serce?

Dominika Zamarlik: No tak, na dodatek jedno szczerozłote.

JM: Opowiedz coś więcej o swoich sercach.

DZ: Jedno mam od urodzenia - równo i dzielnie bije, a to drugie od kwietnia tego roku. W mojej szkole, IV Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie osoby, które wyróżniają się w pracy wolontaryjnej mogą na zakończenie nauki otrzymać taką nagrodę. I udało mi się zostać laureatką tego wyróżnienia.

JM: To znaczy, że jesteś wolontariuszką?

DZ: Tak, od kilku lat staram się żyć aktywnie także w tym aspekcie. Zaczęło się od Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi, chyba już 4 lata temu, potem brałam udział w różnych akcjach małopolskiej organizacji cukrzycowej. Następnie w szkole zaangażowałam się w działalność na rzecz dzieci specjalnej troski, dla których każdego roku przygotowywaliśmy paczki świąteczne, występy na Mikołaja, przedstawienia. Dzięki temu, że interesuję się grafiką komputerową czasami robię wolontaryjnie różne plakaty, ulotki, które potrzebne są do promocji organizacji pozarządowych.

JM: A jak radzisz sobie z cukrzycą?

DZ: Raz lepiej, raz gorzej. To trudna choroba, wymaga sporo zaangażowania. Z całą pewnością wolontariat pomaga mi w tym by lepiej prowadzić samokontrolę. Muszę mieć dobry cukier by móc pomagać innym.

JM: Czy można powiedzieć, że praca wolontariusza to recepta na wyrównanie cukrzycy?

DZ: Tak, na pewno. Wolontariat sprawia, że przynosimy innym radość, a to z kolei sprawia radość i ogromną satysfakcję nam-wolontariuszom. Ale ostrzegam! Pomaganie uzależnia, po pewnym czasie nie da się bez tego żyć

JM: Ale to absolutnie dobre uzależnienie i życzę Ci byś nigdy z niego nie zrezygnowała.

 

Zmieniony ( Środa, 08 Październik 2014 10:12 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.