Prezentujemy kolejnego Słodkiego Wolontariusza - Arkadiusz Michalak
Wtorek, 12 Marzec 2013 09:36

Prezentujemy kolejnego Słodkiego Wolontariusza. To Arkadiusz Michalak – 18 lat, od dziesięciu lat chory na cukrzycę typu 1. Uczeń klasy maturalnej, stypendysta programu „Słodycz wiedzy”, członek UKRR „Trzymaj poziom” z Łodzi. Arek nie tylko świetnie się uczy, jest doskonałym organizatorem i ciekawym świata młodym człowiekiem ale znajduje czas i chęci by pomagać innym, a choroba wcale mu w tym nie przeszkadza.

Ola: Gdzie pomagasz jako wolontariusz?
Arek: Co roku podczas ferii zimowych pomagam podczas zajęć z dziećmi organizowanych w łódzkim teatrze lalek Arlekin w ramach tzw. „Ferii z Arlekinem”. W listopadzie uczestniczyłem w organizacji „Słodkiego tramwaju” i Marszu Diabetyków z Przyjaciółmi w Łodzi. Pomagałem także wraz z klasą w organizacji wigilii w przykościelnej świetlicy dla dzieci. Udzielam się społecznie w mojej organizacji, UKRR „Trzymaj poziom”.

Ola: Dlaczego uważasz, że warto być wolontariuszem?
Arek: Bycie wolontariuszem umożliwia poznanie wielu nowych, ciekawych ludzi i utrzymanie z nimi kontaktu, rozwój zainteresowań, zdobywanie doświadczenia. Ponadto daje ogromną osobistą satysfakcję i – co najważniejsze– jest po prostu ludziom potrzebne.

Ola: Jak to się stało, że zostałeś wolontariuszem?
Arek: Mój wolontariat nie miał żadnego wyraźnego początku – po prostu jeśli jakaś potrzeba się pojawiała, starałem się pomóc i tak to wygląda od dawna. Ujmę to tak: Potrzebna pomoc dla kogoś – przyjemność dla mnie.

Ola: Czy w tym wszystkim co robisz znajdujesz jeszcze czas na swoje zainteresowania?
Arek: Lubię pracować z dziećmi, a wolontariat dostarcza do tego wielu okazji. Pomoc w Arlekinie pozwala mi także podtrzymywać moje zainteresowanie teatrem.

Ola: Jakie są twoje najbliższe plany wolontaryjne?
Arek: Tradycyjnie „Ferie w Arlekinie”.

Ola: Czy uważasz, że niepełnosprawność, w tym także cukrzyca, przeszkadza w wolontariacie?
Arek: Uważam, że niemal żadna niepełnosprawność nie przeszkadza w wolontariacie, czasem nawet wręcz przeciwnie. Pozwala bowiem w lepszym stopniu zrozumieć innych i wczuć się w ich problemy. Wolontariat z kolei może być też środkiem radzenia sobie z niepełnosprawnością.

Ola: Dziękuję za rozmowę i życzę satysfakcji z Twojej pracy na rzecz innych.

Rozmawiała Aleksandra Karło

Zmieniony ( Środa, 08 Październik 2014 10:12 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.