Nasi wspaniali - Jasiek Gędzik
Środa, 07 Listopad 2012 10:34

Rozpoczynamy cykl prezentacji młodych diabetyków-wolontariuszy. Cukrzyca nie przeszkadza im być aktywnymi społecznie. Realizują się nie tylko w aspekcie rodzinnym, koleżeńskim, szkolnym, ale odnajdują także sens życia w pomaganiu innym.

Jako pierwszy – Jasiek Gędzik, szesnastolatek z Krakowa, od ponad dziewięciu lat choruje na cukrzycę typu 1

Dominika: Czy fajnie jest być wolontariuszem?
Jasiek: Tak, bardzo fajnie. Dzięki temu zdobywasz nowe doświadczenia i nowych przyjaciół.

D: Jak to się stało, że zostałeś wolontariuszem?
J: Wolontariuszem zostałem trochę przypadkiem: gdy zachorowałem na cukrzycę, przyszedłem na jedno ze spotkań dla diabetyków organizowanych przez Federację i Małopolskie Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Tam dowiedziałem się więcej na temat cukrzycy, a także, że mogę być wolontariuszem pomimo choroby. Chociaż niektórzy twierdzili, że przez chorobę jestem gorszy od innych. No i tak jakoś poleciało...

D: Dostałeś niedawno nagrodę w konkursie „8 Wspaniałych”. Czy mógłbyś powiedzieć, co to jest za nagroda?
J: „8 Wspaniałych” to samorządowy konkurs, organizowany przez Urząd Miasta Krakowa, nagradzający wolontariuszy. No i właśnie zostałem wybrany, jestem jednym z 8 Wspaniałych

D: A jak pomagasz, gdzie jesteś wolontariuszem?
J: Pomagam w Caritasie, jestem harcerzem, teraz już przybocznym w drużynie zuchów, no i, oczywiście, a właściwie przede wszystkim – w Małopolskim Towarzystwie Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz w Federacji organizacji cukrzycowych.

D: A jaką aktywność wolontaryjną planujesz na najbliższe dni?
J: 14 listopada, w Światowym Dniu Diabetyka, organizujemy akcję „Słodki Tramwaj”. Ma ona na celu zapobieganie cukrzycy typu 2. Po Krakowie i innych miastach Polski będzie jeździł specjalnie oznakowany tramwaj, a w nim my - wolontariusze będziemy zachęcać pasażerów do pomiaru poziomu cukru we krwi, zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej...

D: Czy uważasz, że cukrzyca przeszkadza w wolontariacie? Czy wolontariusz może być diabetykiem, a diabetyk wolontariuszem?
J: Może! To w niczym nie przeszkadza, a czasem nawet pomaga, bo my już wcześniej – przez chorobę, a może dzięki chorobie, jesteśmy bardziej odpowiedzialni. A poczucie odpowiedzialności za siebie i innych jest bardzo potrzebne przy wolontariacie.

D: Uczestniczyłeś w projekcie „Diabetyk też może być wolontariuszem”. Czy uważasz, że takie wyjazdy i szkolenia są w ogóle potrzebne?
J: Są po prostu genialne! Świetna atmosfera, nie da się jej porównać z niczym, wspaniali ludzie, mnóstwo świetnych zajęć, warsztatów, na których mogę się dowiedzieć wielu naprawdę interesujących i pożytecznych rzeczy, które potem przydają się i w wolontariacie, i w życiu codziennym.

D. Na przykład?
J: Na przykład zajęcia z komunikacji interpersonalnej. Przydatne w pracy wolontariusza, ale i w szkole, w kontaktach z kolegami, a nawet z rodzicami.

D: Czyli warto?
J: Warto! Na sto procent warto w nich uczestniczyć. I warto być wolontariuszem.

D: Dziękuję za rozmowę i do zobaczenia w Słodkim Tramwaju.

Rozmawiała: Dominika Zamarlik (18 lat, od sześciu choruje na cukrzycę typu 1)

 


Od redakcji:
Konkurs „8 Wspaniałych” to konkurs skierowany do młodych ludzi w wieku od 14 do 19 lat, uczących się w Krakowie, wyróżniających się konsekwentną pomocą potrzebującym, podejmowaniem służby na rzecz społeczeństwa i środowiska, odwagą w obronie dobra i prawdy oraz nienaganną postawą w życiu codziennym.

Organizowany jest od 1994 roku. Jego twórców zainspirował western „Siedmiu wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiali się przemocy i złu w małym biednym meksykańskim miasteczku. Pierwsza edycja została przeprowadzona w ośmiu dzielnicach - gminach samorządowych Miasta Stołecznego Warszawy – stąd jego nazwa, która obowiązuje do dziś. Już rok później do akcji zaczęły się przyłączać kolejne miasta. W Krakowie konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy w 1995 roku.

 

Zmieniony ( Środa, 08 Październik 2014 10:12 )
 

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.