POŻEGLUJEMY Z FREESTYLE LIBRE!
Wtorek, 09 Sierpień 2016 14:43

Wielkimi krokami zbliża się nasz wyjazd na rejs po Mazurach. FreeStyle Libre już w Krakowie, czeka na swoich nowych właścicieli.

Z radością informujemy, że młodzież biorąca udział w wyjeździe żeglarskim organizowanym przez Federację w sierpniu na Mazurach będzie miała możliwość przetestowania FreeStyle Libre. Otrzymaliśmy darowiznę od Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o., dzięki której będziemy mieć możliwość wypróbowania najnowocześniejszych technologii w samokontroli cukrzycy.

 
Nowy numer magazynu DIABETYK, sierpień 2016
Wtorek, 09 Sierpień 2016 09:48

DIABETYK POLECA
Jak dobrze żyć z cukrzycą (cz. 2)

Z każdym obniżeniem wartości hemoglobiny nawet o 1% ryzyko rozwoju powikłań maleje. Im częściej więc nasze glikemie będą w normie, i im krócej będziemy w stanie długotrwałego przecukrzenia, tym mniejsze ryzyko ich rozwoju. Dlatego tak istotne jest regularne mierzenie glikemii i reagowanie na poziomy glukozy odbiegające od normy. Nie ma co się martwić  każdym poszczególnym przecukrzeniem, najgorszy jest trwający miesiącami i latami stan hiperglikemii. Ryzyko rozwoju powikłań zwiększa także staż cukrzycy. Jednakże wiele osób, nawet z długim stażem choroby (20-, 30-, 40-, 50-letnim), nie rozwinęło żadnych powikłań. W rożnych krajach zbierane są informacje na temat długo żyjących osób z cukrzycą, a  rekordziści mają nawet 80–90-letni staż choroby. Według jednego z badań przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii wśród osób o co najmniej 50-letnim stażu cukrzycy niemal połowa uczestników nie miała żadnych powikłań narządowych. Zważcie, że przez niemal połowę swojego życia nie miały one dostępu do glukometrów, nowoczesnych insulin, pomp. W ostatnich latach wspólną cechą tych osób był jednak odsetek hemoglobiny glikowanej <7,5%, nienadużywanie alkoholu, brak znaczącej nadwagi oraz częsta aktywność fizyczna. Może właśnie to jest recepta na cukrzycową długowieczność?


 
BEZPŁATNE SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI DZIECI Z CUKRZYCĄ!
Środa, 03 Sierpień 2016 09:45

Przypominamy, że do 31 grudnia 2016 Federacja prowadzi projekt „Przedszkola i szkoły przyjazne diabetykom!”, w ramach którego prowadzimy na terenie całej Polski BEZPŁATNE szkolenia dla nauczycieli dzieci z cukrzycą, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.

Rekrutacja prowadzona jest w sposób ciągły, decyduje kolejność zgłoszeń lecz w przypadku zbyt dużego zainteresowania placówek w stosunku do ilości zaplanowanych szkoleń pierwszeństwo ustala się dla: 1. przedszkoli (10 pkt), 2.placówek, w których jest dziecko z nowo rozpoznaną cukrzycą (10 pkt), 3. placówek, w których jest więcej niż 1 dziecko chore (5 pkt), 4. placówek publicznych ( 5 pkt).

 
Nowy numer magazynu DIABETYK, lipiec 2016
Piątek, 01 Lipiec 2016 10:47

DIABETYK POLECA
Jak dobrze żyć z cukrzycą (cz. 1)
Istnieje bardzo dyskretna różnica między mówieniem o sobie, przedstawianiem się czy czytaniem o sobie per „cukrzyk” lub „osoba z cukrzycą”. Obydwa zwroty oznaczają to samo, ale… „mam cukrzycę” brzmi jednak nieco inaczej niż „jestem cukrzykiem”. „Ja-cukrzyk” definiuje mnie jako osobę inną od reszty społeczeństwa, od razu nakłada pewne wyobrażenia i kontekst (na marginesie, cukrzyk to niewielkich rozmiaru ptak – 11 cm – z rzędu wróblowatych, występujący w tropikach). „Mam cukrzycę” informuje, że muszę się na co dzień zmagać z pewną dolegliwością, ale oprócz cukrzycy mam wiele innych rzeczy – motor, łódkę, żonę, syna, okulary. Jest ona jednym z aspektów mojego życia, a nie jego najważniejszą charakterystyką.

POD LUPĄ
Coś na uspokojenie
Wszystkie preparaty, które bez przepisu lekarza można kupić w aptece na stres, zdenerwowanie, lęk, bezsenność czy niepokój mają ziołowe komponenty. Leki syntetyczne – te silniejsze i najsilniejsze – są dostępne wyłącznie na receptę. Nie oznacza to jednak, że ziołowe preparaty bez recepty są nieskuteczne. Z pewnością siła ich działania będzie mniejsza, a na efekt trzeba będzie czekać dłużej, jednak z drugiej strony będą one bezpieczniejsze i nieuzależniające (częsty problem związany ze stosowaniem syntetycznych leków uspokajających i nasennych). Najpierw warto zwrócić uwagę, jaką kategorię posiada dany preparat. Jak w przypadku większości produktów dostępnych w aptekach, także tutaj można znaleźć zarówno leki, jak i suplementy diety. Różnice między nimi są kolosalne niemal na każdej płaszczyźnie.

 
MIESIĘCZNIK DIABETYK, CZERWIEC 2016, NR 6 (245)
Piątek, 03 Czerwiec 2016 11:15

DIABETYK POLECA
Wakacyjny niezbędnik diabetyka


Biorąc tylko najważniejsze cukrzycowe rzeczy, już mamy spakowane pół walizki. Zastanawiacie się więc pewnie, jak duży zapas wystarczy? Oczywiście to zależy od długości wyjazdu, ale dobrą strategią jest zabranie co najmniej dwukrotnie większej ilości insulin, pasków, czy wkłuć niż stosujemy na co dzień. Lepiej przywieźć zapasy z powrotem do domu, niż na gwałt szukać lekarza, recepty, apteki, wkłuć – a jest to szczególnie problematyczne, gdy wakacje spędzamy za granicą. Zwłaszcza że produkty mogą mieć rożne nazwy lub może ich po prostu w danym kraju nie być. Gdy ruszymy na dwa tygodnie, a na co dzień jedna ampułka insuliny wystarcza nam na tydzień, nie oznacza to, że możemy wziąć tylko dwie zapasowe fiolki. Weźmy co najmniej cztery.

 

 
ŚCIGAMY SIĘ Z CUKRZYCĄ
Piątek, 03 Czerwiec 2016 11:13

31 maja w wyjątkowym miejscu, bo w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego odbyło się spotkanie prasowe inaugurujące kampanię edukacyjną „Ścigamy się z cukrzycą”. Mecenasem kampanii jest firma Novo Nordisk, sponsor tytularny Team Novo Nordisk, jedynej profesjonalnej drużyny sportowej na świecie złożonej wyłącznie z osób z cukrzycą.

Ambasadorem akcji został mistrz olimpijski Michał Jeliński. Nasza Federacja Diabetycy.eu jest jednym z partnerów kampanii. O akcji przeczytacie więcej na www.scigamysiezcukrzyca.pl

 
RUSZA KAMPANIA ŚCIGAMY SIĘ Z CUKRZYCĄ
Poniedziałek, 30 Maj 2016 11:11

„Ścigamy się z cukrzycą” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana przez organizacje reprezentujące środowisko pacjentów z cukrzycą w celu zwrócenia uwagi na cukrzycę w oraz aktywność fizyczną, jako element profilaktyki i terapii cukrzycy: potrzeby pacjentów i priorytety ochrony zdrowia w odniesieniu do zapobiegania, leczenia i edukacji w tej chorobie przewlekłej.

Działania kampanii skupione są wokół Teamu Novo Nordisk, w skład którego wchodzą rowerzyści, triatloniści i biegacze, których łączy fakt, iż wszyscy chorują na cukrzycę. Liderem teamu jest pierwsza wyczynowa drużyna kolarska złożona wyłącznie z zawodników z cukrzycą, która w tym roku po raz pierwszy weźmie udział w 73. Tour de Pologne.

 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 4 z 52

mojacukrzyca.org


Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.